W dniach 12-13 listopada w Skomlinie k. Wielunia odbył się XV Turniej Szachowy z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Rywalizacja toczyła się w trzech grupach: A – czyli open, B – juniorów do lat 15 (ale od rankingu 1400) i C – dzieci do lat 12. Sędzią głównym był Waldemar Wolniaczyk z Wielunia.

Po prawej stronie - sędzia turnieju Waldemar Wolniaczyk

Zawody odbyły się pod patronatem wójta gminy Skomlin Grzegorza Marasa. Oprócz nagród i pucharów za zajęte miejsca, każdy uczestnik miał szansę wygrać rower, który tradycyjnie losowany jest podczas uroczystego zakończenia imprezy. Po dwóch dniach twardych zmagań w grupie A zwyciężył mistrz FIDE Karol Rawicz, przed Pawłem Flisem (obaj Łódź), mistrzem FIDE Pawłem Dudzińskim (OTSz Ostrów Wielkopolski) i Natalią Guzik z Wielunia – tegoroczną mistrzynią Polski w szachach błyskawicznych do lat 16. W kategorii kobiet 5. była Kinga Dudzińska.

6. Mariusz Kowalczyk (LKS Park Starzenice) 5.0

W grupie B drugie miejsce w kategorii dziewcząt zajęła 8-letnia Weronika Dudzińska, która tylko gorszym wartościowaniem dodatkowym ustąpiła Adriannie Zimoch z UKS-u Piątki Wieluń. Ogólnie Weronika uplasowała się na 5. pozycji. W najmłodszej grupie 7-letnia Wiktoria Dudzińska zajęła 3. miejsce wśród dziewcząt.

3. Wiktoria Dudzińska (OTSz Ostrów Wielkopolski) 4.5

Wiktoria otrzymała także nagrodę dla najmłodszej uczestniczki. Od najstarszego uczestnika, było ona młodsza równo o 70 lat! W związku z tym podczas ceremonii zakończenia sędzia Waldemar Wolniaczyk poprosił ją o rozlosowanie cennych nagród rzeczowych, w tym roweru, który losowano jako pierwszy. Spośród blisko 60 uczestników Wiktoria wylosowała akurat… Weronikę! Radości siostry nie było końca. W nowy sezon wiosenno-letni będzie ona mogła wjechać rowerem ze Skomlina.

Organizacja zawodów przebiegała bardzo sprawnie. Pierwszych troje zawodników i zawodniczek z każdej grupy wiekowej otrzymało puchary, a wszyscy szachiści – dyplomy i nagrody rzeczowe.

Uczestnicy kwaterowali się w rewelacyjnych warunkach – w lokalu Camelot w Skomlinie, który oddany został do użytku zaledwie przed kilkoma miesiącami. W przyszłym roku z pewnością ponownie udamy się do Skomlina – w końcu to kolejna szansa na… rower!