W swojej drugiej książce z zakresu historii gry królewskiej "Słowniku biograficznym szachistów ostrowskich" (2011) opisałem 64 biografię szachistów związanych z moim rodzinnym miastem - Ostrowem Wielkopolskim. Wśród nich była czołowa szachistka miasta i regionu Stanisława Lis. Dzięki pani Karolinie Lis-Miszkowicz udało mi się po 12 latach uzupełnić i poprawić zawarte w tymże biogramie informacje na temat naszej bohaterki. Poniżej tekst z poprawkami. Zachęcam do lektury.

 

 PIERWSZA DAMA OSTROWSKICH SZACHÓW

Stanisława Lis (1902 – 1987)

 

Urodziła się 16 grudnia 1902 r. w Klinach koło Kępna. Jej rodzicami byli Elżbieta Kokot (z domu Latusek) i Teofil Kokot, którzy po ślubie zamieszkali w Ostrzeszowie. W 1926 r. ich córka Stanisława Kokot poślubiła Jana Lisa, syna Agnieszki i Józefa. W okresie od 1927 r. do 1937 r. małżeństwo doczekało się sporego potomstwa: w 1927 r. córki Agaty, w 1930 r. Melanii, w 1933 r. Reginy i w 1936 r. syna Wojciecha. W 1937 r. rodzina przeprowadziła się do Grabowa i tam też urodził się ostatni syn - Jan. W tym czasie Lisowie prowadzili sklep drogeryjny. Następnie rodzina przeprowadziła się do Ostrowa Wielkopolskiego, gdzie mąż Stanisławy, Jan, prowadził składnicę drewna.

Wiemy, że Jan Lis grywał w szachy. Być może to on zainteresował żonę grą królewską. Z zapisków Maksymiliana Wałczyka wynika, iż weszła ona, jako jedyna kobieta w okresie międzywojennym, w skład Ostrowskiego Klubu Szachistów 1930. W latach 50-tych Lisowie zapisali się do Sekcji Szachowej „Stal” Ostrów Wielkopolski. W klubie grało już w tamtym czasie kilka przedstawicielek płci pięknej. Oprócz Stanisławy Lis były to: Maria Kowalewska, Kazimiera Adamcio, Ludosława Sokołowska, Irena Weclez, Aleksandra Stasiak i młodziutka Anna Wałczyk.

W sezonie 1952/53 po raz pierwszy rozegrane zostały Mistrzostwa Ostrowa Wielkopolskiego w kategorii kobiet. Zwycięstwo odniosła Paulina Hanak z Nowych Skalmierzyc, która po roku została wicemistrzynią Wielkopolski. Stanisława Lis zajęła drugą pozycję, wyprzedzając Marię Kowalewską oraz 10-letnią Annę Wałczyk.

Po tym udanym występie zaczęła regularnie reprezentować „Stal” Ostrów Wlkp. w rozgrywkach drużynowych. W sezonie 1953/54 zdobyła z klubem III miejsce w Mistrzostwach Okręgu spośród 78 startujących drużyn. W meczu z „Kolejarzem” Poznań pokonała silną zawodniczkę poznańską, wicemistrzynię Wielkopolski Genowefę Juniczak.

Partia była niezwykle zacięta i trwała aż 68 posunięć. W kolejnym roku udało jej się wywalczyć tytuł mistrzyni Ostrowa. Wyprzedziła wówczas Sabinę Serafiniak i Irenę Kempską reprezentujące „Ostrovię” Ostrów Wlkp.

W 1956 r., ze względu na kłopoty finansowe „Stali”, szachiści przenieśli się do „Startu” Ostrów Wlkp. W tym samym roku zespół zdobył wicemistrzostwo województwa i uzyskał awans do II Ligi. Stanisława Lis wciąż była wtedy „numerem jeden” wśród ostrowskich zawodniczek i reprezentowała zespół w oficjalnych rozgrywkach. Dopiero w latach 60-tych zaprzestała gry turniejowej.

– Stanisławę Lis pamiętam jako sympatyczną, starszą panią. Szachy były dla niej najważniejsze. Potrafiła wszystko rzucić, zostawić nieugotowany obiad i jechać na turniej... – ze śmiechem wspominał Marian Stawik, jej kolega z drużyny.

 

Starty Stanisławy Lis w Mistrzostwach Ostrowa Wielkopolskiego w latach 1952-1954:

1952/1953 Ostrów Wlkp. (I Mistrzostwa Ostrowa w kat. kobiet) – II m., 7 z 12, 4 ucz. (zw. Paulina

Hanak z Nowych Skalmierzyc)

1953/1954 Ostrów Wlkp. (II Mistrzostwa Ostrowa w kat. kobiet) – I m. , 4 ucz.

 

Autor: FM Paweł Dudziński (uzupełnienia i poprawki dzięki pani Karolinie Lis-Miszkowicz)

.